Badanie EKG (elektrokardiograficzne) metodą Holtera pomaga w szczególności w diagnostyce zaburzeń rytmu serca. Jest to możliwe poprzez wykorzystanie urządzenia do sprawdzenia aktywności elektrycznej serca w sposób ciągły przez 24-48 godzin. Należy pamiętać, że spoczynkowe badanie EKG wykazuje niewielki wycinek pracy serca i może nie być w stanie wykryć poważnych patologii, które mają charakter napadowy. Natomiast badanie Holter EKG pozwala na analizę pracy mięśnia sercowego w ciągu całej doby. Ponadto dzięki przeprowadzeniu badania w warunkach domowych lekarz zyskuje możliwość sprawdzenia zmian zachodzących w sercu, w trakcie codziennej aktywności pacjenta.
Badanie EKG metodą Holtera jest badaniem nieinwazyjnym. Równocześnie nie ma konieczności przygotowywania się do przeprowadzenia badania. Należy jednak pamiętać, że na ciele pacjenta założone zostanie urządzenie, które nie może mieć styczności z wilgocią. Krótko przed rozpoczęciem badania zaleca się dokładne obmycie ciała. Warto również pamiętać, że na ciało nie wolno nakładać kremów, balsamów i innych substancji nawilżających skórę. Ponadto w przypadku mężczyzn konieczne jest dodatkowe usunięcie owłosienia z okolic klatki piersiowej. Sam czas badania jest uzależniony od wskazań lekarza, jednak w większości przypadków nie trwa on dłużej niż 24 godziny. Badany/na powinien/powinna pamiętać, że dzień badania nie powinien w żadnym stopniu odbiegać od naszych rutynowych, standardowych dni. Po jego zakończeniu urządzenie jest ściągane, a lekarz poddaje analizie powstały zapis pracy serca.
Tego typu badanie może wyjaśnić przyczynę stanów chorobowych, które objawiają się poprzez napadowe omdlenia, zawroty głowy, kołatania serca, czy też duszności lub bóle w klatce piersiowej.